Annc
Mama i dziecko

Muzyka!

Kiedy, po porodzie, położna powiedziała mi, że Marianka ma palce pianistki i wróży jej karierę zaśmiałam się i pomyślałam, że ma również nożki jak serdelki, idąc tym tropem zostanie pianistką z zamiłowaniem do podrobów.

trafiony- zatopiony

Jestem bardzo sceptyczna, jeśli chodzi o wróżenie dzieciom kariery na podstawie budowy anatomicznej czy (przede wszystkim) marzeń rodziców, ale położnej muszę przyznać, że zupełnie przypadkiem strzeliła w punkt. Marianka co prawda nie jest pianistką, ale jej zamiłowanie do muzyki było jedną z pierwszych cech jakie zaczęły się u niej uwidaczniać. Nie umiała jeszcze siedzieć, kiedy już chciała tańczyć, znienawidzona (przez nas) piosenka o kotku puszku była jedną z pierwszych dłuższych wypowiedzi jakie nam zaserwowała, a linie melodyczne naśladowała dużo wcześniej niż odgłosy zwierząt. 2 letnia Marianna zakochała się w pani Uli, nauczycielce rytmiki w przedszkolu, a następnie wzięła na cel uczuć panią Reginę, która uczy ją grać na pianinie. Kłótnie o playlistę są już naszą codziennością, zarówno w domu jak i w samochodzie.

znalezisko

Parę dni temu na facebooku i instagramie zadałam wam zagadkę* jaki prezent dostanie Mania. Oto cała historia.

Kiedy tydzień temu przeglądałam szuflady, Mania wspinała się przy mnie na palcach. Nawet mnie to bawiło, bo to samo robiłam gdy byłam dzieckiem, a moja mama otwierała swoje tajemnicze szuflady i szafki. Gdy usłyszałam ,,Mamo…” wypowiedziane tym słodkim, cieniutkim głosikiem wiedziałam, że coś chce. Obstawiałam zagubionego mentosa, krówkę albo naklejki z Frozen. Nie mówicie mi, błagam, że dzieci nie manipulują, może i nie, ale doskonale wprowadzają rodzica w stan, który pozwoli im wyegzekwować dokładnie to co chcą. Brzmi jak… manipulacja. ,,Czy mogę to sobie wziąć?” zapytała po chwili, a w jej dłoni zobaczyłam swojego starego iPoda, który przyciągnął ją żarówiastym różem obudowy. Nie wiedziała co to jest, chciała to teraz, natychmiast. W pierwszym odruchu chciałam powiedzieć, że nie, nie ma takiej możliwości. To moje i nie dla niej. Ale po chwili pomyślałam, że może nie jest to tak zły pomysł i obiecałam jej, że przemyślę sprawę.

Bardzo długo, za wszelką cenę, starałam się odseparować dziewczyny od technologii. To było moje założenie, którego trzymałam się jak tonący brzytwy, po wszystkich macierzyńskich porażkach takich jak frytki na mieście i przekupstwo za pomocą kilku żelków, wydawało mi się, że to po prostu rozsądne i dobre. Marianka dostawała do ręki telefon ze sprawdzonymi aplikacjami, ale raczej na zasadzie ,,chcę zjeść obiad do końca i nie być wywalona z knajpy” niż ,,proszę, jasne, weź sobie”. Dać 4 latce iPoda? Gdyby ktoś mi to powiedział kilka lat temu, trułabym mu o pozbawianiu dzieci dzieciństwa.

Z drugiej strony rośnie mi ciekawa świata dziewczynka, która interesuje się wszystkim, ale ma jedną pasję, która zajmuje ją od kiedy pamiętam- muzykę. Odtwarzacz nie ma dostępu do internetu, nie promieniuje jak telefon, można ustawić limit głośności… W jaki właściwie sposób miałby ją uszkodzić? Nie znalazłam odpowiedzi, więc się poddałam.

Pozostało mi znalezienie słuchawek, na wstępie wykluczyłam douszne, ze względu na rozmiar uszu zainteresowanej i fakt jak głęboko słuchawka sięga do przewodu słuchowego, zostały więc nauszne, ustaliłam budżet i ruszyłam do sklepu. Obejrzałam wszelkie możliwe modele, próbując zgadnąć, które nie spadną z małej głowy i w końcu znalazłam ideał, który ,,całkiem przypadkiem” występował w różowej wersji kolorystycznej. Dla mnie to było trochę za wiele, ale wiedziałam, że Mania padnie z zachwytu.

Spędziłam pół nocy na szukaniu jej ukochanej muzyki i tego co ewentualnie mogłoby się jej spodobać. I udało się. Rano, gdy zobaczyła co dla niej mam powiedziała: ,,to najlepszy prezent na świecie!”. I po jej reakcji wiedziałam, że nawet jeśli nie jest najlepszy, na całym świecie, to już bardzo, bardzo blisko.

 

 

*Nikt nie zgadł, a ja naprawdę chciałam wysłać kartkę! Ale wasze pomysły były naprawdę fajne i kilka z nich czeka na dzień dziecka.

Sprawdź to…